Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu działając wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego serdecznie zaprasza na Panel Inteligentnych Specjalizacji Województwa Podkarpackiego „Zwiększenie liczby specjalistów ICT strategiczną potrzebą rozwojową Polski”. Spotkanie odbędzie się w dniu 1 grudnia w godzinach 9.30 – 14.00 w siedzibie CKPiDN w Mielcu, ul. Wojska Polskiego 2B.
Zaproszenie kierujemy do przedsiębiorców w branży IT, przedstawicieli nauki i edukacji zawodowej, sektora B+R+I oraz instytucji otoczenia biznesu.
Kontekst
W Białej księdze zaleceń oraz wniosków z narady publicznej „Jak ograniczyć deficyt specjalistów ICT w Polsce”, wydanej przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie oraz Sieć Edukacji Cyfrowej KOMET@, czytamy między innymi: „Opublikowana w listopadzie 2022 roku analiza Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje na […] pogłębiający się niedobór specjalistów ICT, sięgający 147 tysięcy pracowników niezbędnych dla osiągnięcia pożądanego stopnia cyfryzacji gospodarki i administracji. O skali potrzeb kadrowych świadczy także fakt, iż w 2022 roku w serwisie https://www.pracuj.pl/ opublikowano 280 tysięcy ofert dla specjalistów ICT. Jeśli odniesiemy te liczby do pracujących obecnie ok. 586 tysięcy wykwalifikowanych pracowników ICT (stanowiących 3,5% zatrudnionych w gospodarce), to problem jest rzeczywiście bardzo poważny.
W celu zaspokojenia potrzeb gospodarki, autorzy Białej Księgi uznali jako strategiczne następujące rekomendacje i wnioski z debat:
- Transformacja dotychczasowego modelu studiów informatycznych do modelu dynamicznie odpowiadającego na potrzeby rynku pracy.
- Zwiększenie nakładów finansowych państwa na edukację informatyczną.
- Zapewnienie wysokiej jakości kształcenia informatycznego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
- Zdefiniowanie nowych kwalifikacji informatycznych odpowiadających na wyzwania rynku pracy i wdrożenie systemu ich prorynkowej certyfikacji.
- Firma jako środowisko podnoszenia poziom u kompetencji: rozwój edukacji pozaformalnej jako niezbędnego elementu aktywności przedsiębiorstw sektora ICT.
Celem Panelu jest próba wskazania najważniejszych elementów prawidłowej realizacji regionalnych strategii rozwijania kompetencji i umiejętności cyfrowych – poczynając od podstawowej edukacji informatycznej a kończąc na rozwijaniu specjalistycznych kompetencji informatycznych. Ważnym elementem będzie także wskazanie przykładów dobrych praktyk realizowanych w szkołach/uczelniach oraz przedsiębiorstwach.
Ze względu na ograniczoną liczbę uczestników prosimy o zarejestrowanie przez wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie Urzędu Marszałkowskiego >>>formularz<<< do 27 listopada 2023 roku. Decyduje kolejność zgłoszeń!
Agenda: