Czym jest Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy i kto może w nim uczestniczyć?
Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy (w skrócie KKZ) jest pozaszkolną formą kształcenia ustawicznego adresowaną do wszystkich osób dorosłych, zainteresowanych uzyskiwaniem i uzupełnianiem wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Daje możliwość przygotowania się w krótkim czasie do pracy na stanowisku wymagającym określonych kwalifikacji.
Jaka jest odpłatność za udział w KKZ?
KKZ jest dla słuchaczy bezpłatny.
Według jakich zasad jest prowadzony KKZ?
Kształcenie teoretyczne i praktyczne w CKPiDN jest prowadzone w formie zaocznej. Zajęcia odbywają się co 2 tygodnie w soboty i w niedziele. Czas trwania kursu, to ok. 15-18 miesięcy.
Ukończenie KKZ umożliwia przystąpienie do egzaminu zawodowego. Egzamin odbywa się w CKPiDN. Pozytywny wynik egzaminu potwierdzany jest Certyfikatem nabycia kwalifikacji zawodowej wydanym przez Okręgową Komisje Egzaminacyjną w Krakowie.
Czy można być zwolnionym z niektórych zajęć na KKZ? Jeśli tak, to na jakich zasadach?
Można być zwolnionym na wniosek słuchacza z niektórych zajęć na podstawie dyplomu lub świadectwa innej formy kształcenia (np. w szkole zawodowej), która w wybranej części obejmowała treści i efekty kształcenia KKZ.
W jakich okolicznościach słuchacz może być wykreślony z listy uczestników KKZ?
Główne powody skreślenia z listy słuchaczy, to: wysoka nieusprawiedliwiona nieobecność na zajęciach oraz brak zaliczeń przedmiotów występujących w programie nauczania danego kursu.
Kto może organizować KKZ?
Organizatorem KKZ mogą być wymienione w przepisach prawa oświatowego publiczne i niepubliczne jednostki systemu oświaty prowadzące kształcenia zawodowe. Jest nią między innymi Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.